Jdi na obsah Jdi na menu
 

TIP NA VÝLET: Klabavské tunely

Klabavské tunely

Dva souběžné, téměř dva kilometry dlouhé tunely u Ejpovic, kterými byl v 50-60.tých letech 20.století sveden tok řeky Klabavy mimo prostor důlní těžby v železnorudném lomu. Tunely jsou dnes protékány vodou jen při
povodních.
 

Obrazek

Ložisko se mělo vytěžit lomem. Klabava musela být přeložena do podzemních tunelů pod kopcem Hradiště. Po skončení těžby v roce 1967 byla řeka vrácena do původního koryta a lom byl zatopen.


3.11.2007 Den, kdy sem tunely navštívil

K tunelům jsem se dostal po žluté turistické znažce vedoucí z horní části Klabavy. K tunelům vede náhon, který je rozdělen na dvě části a sveden do nových betonový koryt. Před severovýchodním tunelem je zbytek dvojitého stavidla.

Jihozápadní tunel: Na portálu jsou znaky firmy Výstavby Kladenských dolů... Dnes je bohužel tunel zamřížován (ale díru v mřížích kdosi vyrobil a dá se jít tunelem cca.1700m na druhý konec, kde jsou opět mžíže)

Severovýchodní tunel: Portál tunelu nese dvě rudé hvězdy a letopočet dokončení stavby 1958 (Tento tunel je zamřížován)

Cesta tunelem: Tunel o délce skoro 2km se mírně svažuje směrem k obci Dýšina a cestou nabírá prosakující vodu. Oba tunely vyúsťují v jakési laguně, napojené na dolní tok řeky za bývalým lomem.

Tunely z roku 1958 jsou dodnes naprosto zachovalé. Velká voda se jimi valila při povodních v roce 2002 a v roce 2005 sem byla řeka svedena úmyslně, aby mohly proběhnout práce na opravě původního koryta řeky.

Takže, kdo nemá co dělat a zajímají ho zajímavá místa vyražte (a baterku s sebou!!)

Foto z mojí návštěvy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek